Ongslot88 Agen Judi Casino dan Slot Online Se Asia Slot Online Deposit Dana GokilOngslot88 Deposit Dana dan Pulsa Situs Slot Online Deposit Dana dan Pulsa Terlengkap slotgokil slot terhoki Link Alternatif Agen Judi Bola Terpercaya 2023 Ongslot88 Slot Online Deposit Dana dan Pulsa Rtp Slot Gacor Hari Ini Ong Slot88 Terbaru 2023 Cara Bermain Mahjong Ways 2 Terbaru 2023 Game Demo Slot Pragmatic Terbaru Indonesia Situs Slot Online Server Internasional Terbaru Slot Online Situs Judi Slot Casino Online Server Internasional Cara Pasang Togel Online SGP Dunia Slot Online Link Slot Gacor Server Internasional Sultan Prediksi SGP dan HK Game Judi Casino Online Situs Slot Gacor Judi Slot Danamon Server Internasional Situs Judi Slot Terbaik dan Terpercaya No 1 di Asia Slot Hacker - Bocoran RTP Slot Gacor Hari Ini 2023
Ongslot88 Agen Judi Casino dan Slot Online Se Asia Slot Online Deposit Dana GokilOngslot88 Deposit Dana dan Pulsa Situs Slot Online Deposit Dana dan Pulsa Terlengkap slotgokil slot terhoki Link Alternatif Agen Judi Bola Terpercaya 2023 Ongslot88 Slot Online Deposit Dana dan Pulsa Rtp Slot Gacor Hari Ini Ong Slot88 Terbaru 2023 Cara Bermain Mahjong Ways 2 Terbaru 2023 Game Demo Slot Pragmatic Terbaru Indonesia Situs Slot Online Server Internasional Terbaru Slot Online Situs Judi Slot Casino Online Server Internasional Cara Pasang Togel Online SGP Dunia Slot Online Link Slot Gacor Server Internasional Sultan Prediksi SGP dan HK Game Judi Casino Online Situs Slot Gacor Judi Slot Danamon Server Internasional Situs Judi Slot Terbaik dan Terpercaya No 1 di Asia Slot Hacker - Bocoran RTP Slot Gacor Hari Ini 2023
Наградата „Гоце Делчев“ за проф. Докмановиќ
             

Наградата „Гоце Делчев“ за проф. Докмановиќ

Овогодинешен лауреат на највисоката државна награда за заслуги во областа на науката „Гоце Делчев“ е професорот на Правниот факултет „Јустинијан Први“ Мишо Докмановиќ. Наградата му беше доделена како признание за монографијата „Сами на своето: кратка историја на македонската независност (1990-1993)“ на свечена церемонија во Собранието на Република Северна Македонија одржана на 4 мај 2022 година. Наградата на професорот му ја врачи академик Љупчо Коцарев, претседател на МАНУ.

Тој е втор професор во историјата на Факултетот по проф. д-р Владимир Картов (во 1988 година) кој е добитник на наградата.  

Во пригодното обраќање по повод врачувањето на наградата, проф. д-р Докмановиќ наградата ја посвети на сите колешки и колеги на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, но и на целата академската заедница во земјата.

Наградата „Гоце Делчев“ е востановена во далечната 1949 година.

Обраќањето на добитникот на Државната награда за заслуги во областа на науката „Гоце Делчев“, проф. д-р Мишо Докмановиќ, на Свеченото доделување одржано на 4 мај 2022 година во Собранието на Република Северна Македонија може да се преземе тука.

Книгата „Сами на своето: кратка историја на македонската независност (1990-1993)“ може да се преземе бесплатно на следниов линк. 

(https://library.fes.de/pdf-files/bueros/skopje/18268.pdf)